yogaportal.co.il

יוגה לילדים - להיכנס לאנרגיות חיוביות מגיל צעיר
יוגה לילדים היא כבר מזמן לא עניין של גני ילדים פרטיים בלבד או של הורים עם חשיבה רוחנית.
יוגה לילדים נכנסה כל כך חזק עד שהיא יצרה אחות קטנה, בייבי יוגה
יוגה לילדים הפכה לטרנד מבוקש יחסית בארץ, אם כי באיחור מה אחר עליית המודעות לנושא שחלה עוד בסוף שנות התשעים בארצות הברית לדוגמא.

כיוון שהורים רבים עדיין ממשיכים להגיב בתמיהה ובלבול לנוכח הצגת הנושא, הבאנו להלן סקירה קצרה על הרציונל והתועלת הטיפולית שמאחורי בייבי יוגה, בתקווה לנסות ולעזור לענות לפחות על חלק מן השאלות בנושא.


אבל הרי הוא ממש קטן...
יוגה לילדים
הטעות הראשונה של רוב הציבור, שנובעת אולי ממינוח לא כל כך מוצלח, היא נשוא הטיפול. למרות הביטוי "בייבי יוגה", יוגה לילדים רכים ובמיוחד יוגה לתינוקות לא מיועדת אך ורק לתינוק.

החלק הפיזי, כלומר תרגילי ההנעה, יועילו כמובן במיוחד לתינוק, אולם כפי שכולנו יודעים יוגה היא בראש ובראשונה שיטת מדיטציה, ורחוקה מאוד מלהיות "פיזיותרפיה יבשה".

מסיבה זו, המטרה של בייבי יוגה היא בראש ובראשונה לסייע לתינוק גם מבחינה נפשית, וזאת בעיקר על ידי חיזוק הקשר בינו (או בינה) לבין המטפל הראשי, בדרך כלל מי מן ההורים.

במילים אחרות, בייבי יוגה היא יוגה בשבילכם כמעט באותה מידה שהיא באה לטפל בתינוק.

על בסיס זה יובן גם השוני המהותי בין בייבי יוגה לבין פיזיותרפיה לתינוקות: מדובר בשיטות משלימות אך לא מחליפות זו את זו, שכן למרות שגם ביוגה יש מרכיב פיזי, כפי שכבר אמרנו לא מדובר בפיזיותרפיה נטו


ומה לגבי ילדים בוגרים יותר

ככל שהילד מתבגר ועצמאותו מתעצמת, גדלה הבשלות לעבור לתרגילי יוגה ומדיטציה עצמוניים. לשמחתנו, בשנים האחרונות גדלה המודעות לחוכמה העתיקה שביוגה בישראל, וכחלק מאותה מודעות נפתחה כמות בלתי מובטלת של קורסי יוגה ומסגרות לימוד, רבים מהם מותאמים לילדים.

יוגה לילדים אמורה למעשה לנסות ולהשיג את אותן המטרות כמו כל סוג אחר של יוגה: הגברת המודעות לגוף ולעצמי, שיפור ההתמודדות עם חסמים אנרגתיים ובעיות הסתגלות בחיים, שחרור מתח וניצול יעיל יותר של האנרגיה, וכמובן איזון בין כוחות הגוף השונים.


הייחוד של יוגה לילדים

כמו בכל מיומנות, גם יוגה דורשת מידה רבה של הסברים, ניסוי וטעייה, ובמיוחד המון תרגול. התכונות של ילדים (כידוע לכולכם) שונות מאוד משל המבוגרים: יכולת הריכוז בדרך כלל נמוכה יותר, ובאופן כללי יכולת ההבנה של חומר המועבר בצורה אבסטרקטית נמוכה יותר.

מאידך, ילדים מגלמים פוטנציאל למידה אדיר, במיוחד בצורה של חיקוי, מה גם שתכונות פיזיות חשובות מאוד לביצוע תרגילי יוגה שונים (ובראשם הגמישות) מפותחות דווקא יותר בילדים.

מסיבה זו, יוגה לילדים מתמקדת בדרך כלל בשיטת הוראה שונה: שיעורים קצרים יותר, הרבה פחות הסברים והוראות וורבאליות, והרבה יותר למידה שעל ידי חיקוי והתמקדות אישית בכל ילד.

כמו כן, יוגה לילדים צריכה להתחשב כאמור בפיזיולוגיה היחודית להם, וכמובן להקפיד על כללי בטיחות והמנעות מתרגילים שעלולים להסתיים בפציעה קשה (כפי שכבר הזכרנו, ילדים הם בעלי גמישות מרשימה, שיכולה לעיתים להיות בעוכריהם של בעלי המוטיבציה הגבוהה יותר, ולכן חשובה מאוד ההשגחה של מדריך מנוסה ומוסמך).


הורה ששולח את ילדו ליוגה, צריך לקחת בחשבון שילד הוא לא מבוגר, רמת הריכוז שלו נמוכה, היכולת שלו להבין את התרגיל שונה משל מבוגר, ולעיתים קרובות הוא עלול להיפצע בגלל זה06/03/2011    המאמר עודכן בתאריך 15/10/2012    yogaportal.co.il


© זכויות יוצרים – מאמר זה מובא על ידי אתר yogaportal.co.il, הינו בבעלותו הבלעדית והשימוש בו כפוף לתנאי השימוש המפורטים באתר. למען הסר ספק, מובהר בזאת כי אין לצלם ו/או לשכפל ו/או להעתיק ו/או לפרסם ו/או להעביר מאמר זה, או חלקים ממנו, לאף גורם. הפרת האמור לעיל בכל אופן או צורה אסורה בהחלט. בעלי המאמר יפעלו וינקטו בכל הצעדים המשפטיים העומדים בפניהם בכל מקרה של הפרה של תנאים אלו. במידה ואתם מעוניינים להשתמש בתכנים או חלק מהם – פנו אלינו דרך טופס יצירת קשר


Copyright © 2022 yogaportal.co.il כל הזכויות שמורות
אתר יוגה מציג בפניכם מידע ועסקים מומלצים מתחום יוגה
מחפשים יוגה לילדים? מלאו את הטופס וקבלו הצעות
אנחנו עובדים עם חוגי יוגה מובילים בישראל - השאירו פרטים ונדאג להפנות אליכם את הטובים ביותר

שם מלא:
טלפון:
אימייל:
יישוב:
אנחנו לא נשלח אליך SPAM לאימייל, המספר יעבור לספקים מומלצים בלבד!